# 21Kas

KAPADOKYA İÇİN EN GÜZEL ZAMAN

Tüm mevsimlerin renklerini ayrı renklerle potrelerndiren Kapadokya’ya ne zaman gidilir?
Kapadokya’nın her zaman güzelliği ile büyülediğini biliyoruz fakat zaman zaman; kışın beyaz bir örtünün altına giren vadilerle, beyaz bir gelinlik giyen peribacalarıyla, bahar ayları coşan dereleri, etrafı çiçeklenmiş doğası ve yazın cıvıl cıvıl kalabalığıyla daha güzeldir.
İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimiyle aynı özellikleri taşıyan Kapadokya’da ani hava değişimleri pek görülmüyor ve bölgede bahar ayları özellikle Mayıs ayı dışında pek fazla yağmur yağmıyor. Kışın ise yağışlar en çok kar şeklinde oluyor. Ama genel olarak hava durumu yazın da, kışın da açık ilerliyor. Kapadokya’nın ortalama yıllık sıcaklık değeri 12 dereceyi gösterirken, yılın yüzde yirmisinin 0 derecenin altında, yüzde onunun da 30 derecenin üstünde seyrettiğini de genel bir bilgi olarak eklememiz gerekir.
Kapadokya’yı yaz mevsiminde gördüyseniz, bir de kışını görmenizi önerecek, baharı da es geçmemenizi ilave edeceğiz. Zaten Kapadokya’ya her gidişiniz yeni keşifler getirecek, gördüğünüz yerleri bambaşka siluetlere büründürecek. Kapadokya’yı ‘kalabalıktan hoşlanmıyorum ve doğanın sessiz uykusunda gezmek istiyorum’ diyorsanız kışın, ‘dallardan sarkan meyveleri, çağlayan sularıyla vadilerde yorulmadan yürümek istiyorum’ diyorsanız baharda gezmenizi tavsiye ediyoruz. Kapadokya’ya ne zaman gidilirse gidilsin 12 ay boyunca misafirperver, her daim doyurucu ve eşsiz bir seyahat tecrübesi sunuyor.

Kış Aylarında Kapadokya
Karasal iklimin tüm özelliklerini taşıyan Kapadokya’, kış aylarında soğuk ve sert olsa da, peribacalarını ve vadilerini anne elinden çıkmış danteller gibi görmek için üşümekten çekinmeyiniz…
Kışın Kapadokya’yı nasıl gezerim sorusuna cevap olarak değerlendirebileceğiniz birçok alternatif de var. Beyaz örtünün altındaki doğayı, Göreme’yi, Paşabağı’nı, Uçhisar’ı bir balon turuna katılarak gökyüzünden kuşbakışı görebilir, ATV kiralayarak peribacaları arasında dolanabilirsiniz. Ya da yerin altına gizlenmiş ve bir zamanlar her mevsim insanlara ev olmuş Derinkuyu, Kaymaklı’yı keşfedebilirsiniz.
Ayrıca Kapadokya’da kış aylarında Erciyes Dağı turları da düzenlenmekte.
Kapadokya’ya ne zaman gidilir, kışın nerede kalınır alternatiflerini düşünürken Kapadokya’yla özdeşleşmiş mağara otellerin kışın sıcak, yazın ise serin olduğunu da aklımıza getirelim. Mahzen Cave’de kış konaklamaları için de ideal, huzurlu ve sıcacık bir ortamda tatilin tadını çıkarın.